Skip Navigation Links
Domů
Články
Kázání a rozbory
Odkazy
Stáhněte si
Mapa stránek
Články
Výchozí předpoklady (a)teismuVe svých hovorech s ateisty často narážím na problém prvotní prapříčiny všech věcí. Jejich představa se dá vyjádřit například takto: Základem všeho je hmota a fyzikální zákonitosti, od kterých se vše odvíjí. Zavedením Boha do systému se vše komplikuje, protože je pak třeba řešit otázku, kdo stvořil Boha, a dále kdo stvořil jeho stvořitele a tak až do nekonečna. Proto je třeba Boha odříznout (Occamovou břitvou), a jedině tak získáme dostatečně jednoduchý vysvětlitelný model světa.
ProroctvíObecné zásady, které by mělo proroctví splňovat, aby mělo význam se jím zabývat.
Biblická proroctví
Prorocký senProtože jsem tuto svou příhodu při různých příležitostech mnohokrát opakoval, rozhodl jsem se pro poněkud trvalejší uložení textu, abych nemusel opakovaně dávat dohromady totéž. Je mi srdečně jedno, co si kdo o tom bude myslet, ale tato příhoda patří mezi ty, které silně ovlivnily mou víru v Boha. Pokusím se podat příběh co nejvěrněji, jako svědectví o něčem, co by se v ryze materiálním světě nemělo stávat.
Richard Dawkins, Slepý hodinář Nedávno jsem zašel do knihkupectví, abych si koupil jednu konkrétní knihu. Když jsem ji hledal, objevil jsem tam Slepého hodináře. Protože to vychvaloval jeden evolucionista v jeho diskusním fóru, tak jsem si knihu tedy koupil, abych mu udělal radost.
Otázky pro fyzikyV jedné internetové diskusi vznikl následující skvost, který demonstruje shodné principy víry v Boha nebo hmotu. Záznam je autentický, bez úprav. Pravidelně se střídají příspěvky od věřícího a ateisty, začíná věřící. Tento rozhovor jsem zaznamenal proto, že tentýž ateista (od 4. příspěvku je to dokonce fyzik), který setřásá přesné a jasné vymezení pojmů "prostor" a "čas", se posmívá věřícím, že se nedokáží přesně shodnout na pojmu Bůh a klade jim otázky stejného rázu, které ve svém oboru považuje za metafyzické spekulace.
Co je to informace?Lidé často diskutují o nějakém problému, aniž by měli ujasněné základní pojmy. Debatují-li o hmotě, představa je většinou celkem jasná. S hmotou však úzce souvisí i informace, zejména v živém světě. Mezi lidmi však už panuje mnohem menší shoda, co to je informace. Podívejme se na problém prostřednictvím jedné diskuse, která reálně proběhla.
Porovnání počítače a buňkyZáměrem tohoto povídání je pokus o porovnání počítače s živou buňkou. Příčina je jednoduchá – jsou zde jisté podobnosti, které ke srovnání opravňují, ale jsou zde i jisté rozdíly, které charakterizují oba světy. Protože je článek určen především pro vydání v počítačovém časopise, budu používat především terminologii obvyklou pro počítače.
Evoluční programováníBudoucnost je v evolučním programování
Jak dlouho ještě vydrží současný způsob programování? Současní programátoři mohou ještě nějakou dobu klidně spát, ti nejmladší se však možná dočkají razantních změn ve způsobu tvorby programů. Podívejme se však nejdříve na současný stav.
Polemika o víře, vědě a ideologiiZde jsem si dovolil umístit reakce na eseje pana Adama Romana
Neredukovatelné celkyAutor eseje Anti-Behe kritizuje knihu Michaela Beheho Darwinova černá skříňka. Knihu jsem nečetl, takže nemohu posuzovat platnost kritiky. Co mě však u Beheho zaujalo, je myšlenka neredukovatelných komplexů.
Jak jsem se dostal k víře v BohaOd narození jsem vyrůstal v ateistickém prostředí a byl ateisticky vychováván jak doma, tak zejména ve škole. Přibližně kolem jedenáctého roku mého věku jsem dostal knihu o evolučním vývoji člověka. Kniha mě zaujala a já jsem se rozhodl, že se o evoluci budu více zajímat. Postupně, jak jsem získával další zkušenosti a znalosti, přibývalo i pochybností o tom, zda je ateisticko-materialistický výklad světa správný.
Webmaster: Zbyšek